Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna u jupiterova jižního pólu z Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing & CC-BY: Alex Mai

Co se děje u jižního pólu Jupiteru? Snímky nedávno odeslané zpět na Zemi kosmickou sondou NASA Juno ukazují zajímavý konglomerát vířících mraků a něčeho co vypadá jako bílé ovály. Sonda Juno k Jupiteru přiletěla v červenci, kdy byla navedena na protáhlou dráhu, která ji přivede do blízkosti plynového obra a nad jeho póly asi jednou za dva měsíce a později dvakrát do měsíce. Snímek, na který se díváte je kompozitním obrazem, který pořídila kamera JunoCam a později zpracovali digitálně zruční občanští vědci. Bílé ovály byly na Jupiteru pozorovány už všude a považují se za obrovské bouřkové systémy. Bylo pozorováno, že trvají léta, na rozdíl od typického hurikánu kategorie 5 s rychlostmi větru kolem 350 km/h. Na rozdíl od pozemských cyklonů a hurikánů, kde vysoké větry krouží kolem oblastí nízkého tlaku, bílé ovály na Jupiteru vykazují směry otáčení, které naznačují, že se jedná o anticyklony, tedy víry se středy nad oblastmi vysokého tlaku. Sonda Juno bude nadále obíhat Jupiter alespoň ještě třicetkrát a přitom bude pořizovat optické, spektrální a gravitační údaje, které mohou pomoci určit Jupiterovu strukturu a vývoj.

Štítky: Jupiter, Juno, Anticyklony


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Stopa stanice ISS nad východním obzorem

Další informace »