Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloučení s Rosettou

Uznání a copyright: ESA, Rosetta, MPS, OSIRIS; UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Poté, co kosmická sonda Rosetta po celých 786 dní zblízka sledovala kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko na její dráze kolem Slunce, byl ztrátou signálu 30. září 2016 potvrzen řízený dopad Rosetty na kometární povrch. Tento pohled s vysokým rozlišením na drsný terén komety je jedním ze snímků pořizovaných během závěrečného sestupu. Scéna zabírá něco přes 600 metrů a Rosetta ji zachytila asi 16 kilometrů od povrchu komety. Sestup na kometu zakončil provozní fázi tolik inspirujícího projektu výzkumu vesmíru. Rosetta vyslala přistávací modul na povrch jednoho z prvotních těles ve Sluneční soustavě a z první ruky sledovala, jak se kometa mění při vzrůstající intenzitě slunečního záření. Rozhodnutí ukončit provoz sondy na povrchu je důsledkem kometární orbity, která nyní kometu vede do slabě osvětlených dálav za Jupiterem, kde by byl nedostatek energie pro její provoz. Operátoři se také museli vypořádat s blížícím se obdobím, kdy bude Slunce blízko spojnice Země a Rosetty, což činí rádiovou komunikací stále obtížnější.

Štítky: Kometa, Rosetta, 67p, Churyumov-Gerasimenko


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »