Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Europa ze sondy Galileo

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Jaká tajemství lze rozluštit pohledem do této křišťálové koule? Tou koulí je v tomto případě Jupiterův měsíc, křišťálem je led a měsíc není jen špinavý, ale popraskaný, že se už nespraví. Nicméně se spekuluje, že pod popraskanými ledovými pláněmi Europy existují oceány, které by mohly podporovat život. Tyto spekulace jen zesílily poté, co byly tento týden zveřejněny snímky z Hubblova kosmického dalekohledu, které ukazují, že z ledového měsíce někdy vyvěrá vodní pára, která by mohla na povrch vynášet mořský mikroskopický život. Europa má zhruba velikost pozemského Měsíce a zde je vidět, jak ji v roce 1996 vyfotografovala v přirozených barvách nyní už nefunkční družice Jupiteru sonda Galileo. Budoucí pozorování Hubblem a plánované projekty jako je Kosmický dalekohled Jamese Webba koncem tohoto desetiletí nebo průletová sonda kolem Europy v letech 2020-tých by mohly lidstvu přinést další pochopení nejen Europy a rané Sluneční soustavy, ale také možnost, že život ve vesmíru existuje na mnoha místech.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Europa, Jupiter, Galileo


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Pražským hradem

Pohled z Branické skály na Pražský hrad hodinu před půlnocí.

Další informace »