Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo na konci cesty

Uznání a copyright: Josh Calcino

To jasné světlo na konci polní cesty je ve skutečnosti pozoruhodně blízká konjunktce dvou planet. Po západu slunce 27. srpna se brilantní Venuše a Jupiter na noční obloze u jezera Wivenhoe ve státě Queensland v Austrálii jevily téměř jako jediné nebeské těleso. Na nádherném vertiálním panorámatu z jižní polokoule je poblíž zenitu vidět centrální Mléčná dráha posazená na sloupu zvířetníkového světla v rovině ekliptiky. Mars a Saturn se ovšem také nacházejí poblíž ekliptiky, jen o trochu níž pod centrální galaktickou výdutí. Vlevo nahoře nad stromem na obzoru se ke světlu na konci cesty také přidává prchavá planeta Merkur.

Štítky: Merkur, Konjunkce, Venuše, Jupiter, Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Mars, Saturn


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »