Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie NGC 5866 z boku

Uznání: NASA, ESA, Hubble Legacy Archive; Processed & Copyright: Hunter Wilson

Proč je tato galaxie tak tenká? Mnoho disků galaxií je ve skutečnosti tak tenkých jako je tomu u NGC 5866, která je na snímku nahoře, ale nejsou z naší polohy vidět z boku. Jedna taková galaxie, která je situována z boku, je naše vlastní Galaxie Mléčná dráha. Galaxie NGC 5866 je klasifikována jako lentikulární (čočkovitá), má četné a komplexní prachové pásy, které se jeví černé a červené, přičemž spousty jasných hvězd v disku mu dávají více modrý odstín. Je vidět, že modrý disk z mladých hvězd sahá v této extrémně tenké galaktické rovině za ten prachový, zatímco výduť v centru disku se jeví trochu oranžová, protože tam jsou nejspíše starší a červenější hvězdy. Co do hmotnosti se sice NGC 5866 podobá naší Mléčné dráze, ovšem světlu to k jejímu přeletu trvá asi jen 60 000 let, což je asi o 30 procent méně, než u naší vlastní Galaxie. Obecně je mnoho galaktických disků velmi tenkých, protože plyn, ze kterého vznikly se sám srazil při rotaci kolem gravitačního centra. Galaxie NGC 5866 je asi 50 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Draka (Draco).

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Twitteru, nebo na Instagramu.

Štítky: Galaxie, Edge on, Interstellar dust


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ měsíce

Východ měsíce nad Svatým kopečkem Mikulov

Další informace »