Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proxima Centauri: Nejbližší hvězda

Uznání: ESA/Hubble & NASA

Má hvězda nejbližší našemu Slunci planety? Nikdo neví, ale nyní budete moci sledovat časté zprávy o novém hledání, ke kterému dojde v několika prvních letošních měsících. Nejbližší hvězda Proxima Centauri je nejbližším členem hvězdné soustavy Alfa Centauri. Světlu to k nám z Proximy Centauri trvá jen 4,24 roku. Ta malá červená hvězda, která je na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu vidět ve středu, je tak slabá, že byla objevena teprve v roce 1915 a je vidět pouze dalekohledem. Difrakční paprsky ve tvaru X kolem Proximy Centauri pochází od dalekohledu a v pozadí je vidět několik hvězd pozadí z naší Galaxie Mléčné dráhy. Nejjasnější hvězda v této soustavě, Alfa Centauri, se dosti podobá našemu Slunci a byla známa tak dlouho, co je psaná historie a je třetí nejjasnější hvězdou noční oblohy. Soustava Alfa Centauri je vidět především z jižní polokoule Země. Evropská jižní observatoř minulý týden spustila projekt Světlá červená tečka a začíná zkoumat slabé změny u Proximy Centauri, zda by mohly pocházet od nějaké planety, možná planety velikosti Země. I když se nedá čekat, že bychom na planetě kolem Proximy Centauri našli moderní civilizaci, tak její blízkost by lidstvu s nimi umožnila komunikaci.

#PaleRedDot : Sledujte hledání planety kolem Proximy Centauri v projektu Světlá červená tečka.

Štítky: Planety, Proxima centauri, Exoplanets


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C2023/A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

iso1600 F4 30s Kometa a IC4756

Další informace »