Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planety ráno

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Nedávno pořízeným skupinovým portrétem Sluneční soustavy z observatoře Las Campanas na jižní polokouli probíhá obzor planety Země. Záběr před úsvitem sleduje uskupení na ekliptice, které je dobře známo všem, kteří si někdy v listopadu ráno přivstali. Na východě je jasná Venuše, Mars a Jupiter, stejně jako Regulus, alfa hvězda v souhvězdí Lva. Planety jsou ovšem pohrouženy do slabého zvířetníkového světla, které je z tmavých míst vidět, jak se pod úhlem zvedá nad obzor. Někdy se mu říká falešný úsvit a to, že zvířetníkové světlo i planety se nacházejí podél ekliptiky, není vůbec náhoda. Planety ve Sluneční soustavě vznikly ze zploštěného protoplanetárního disku, takže se všechny jejich oběžné dráhy nacházejí poblíž roviny ekliptiky, zatímco prach podél této roviny rozptyluje sluneční světlo a je tak zdrojem slabého zvířetníkového světla.

Štítky: Venuše, Mars, Jupiter, Ekliptika, Zvířetníkové světlo


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »