Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Messier 94

Uznání: ESA/Hubble and NASA

Krásný vesmírný ostrov Messier 94 se nachází zhruba 15 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). Tato zepředu viděna galaxie je populárním cílem pozemských astronomů, měří asi 30 000 světelných let a její spirální ramena se vinou i přes vnější části jejího širokého disku. Ovšem zorné pole Hubblova kosmického dalekohledu zabírá jen asi 7000 světelných let centrální oblasti M94. Ostrý podrobný snímek umožňuje prozkoumat kompaktní a jasné jádro a výrazné vnitřní prachové pásy, které jsou obklopeny pozoruhodně modrým prstencem mladých hmotných hvězd. Tyto hmotné hvězdy v prstenci jsou všechny nejspíše mladší než 10 miliónů let a ukazují na to, že galaxie prošla obdobím překotného vznikání hvězd. Malé jasné jádro je typické pro třídu Seyfertových aktivních galaxií, ovšem M94 je též známa jako galaxie s překotným vznikáním hvězd. Jelikož je M94 poměrně blízko, tak v ní astronomové mohou podrobně zkoumat příčiny překotného vznikání hvězd.

Štítky: M94, Starburst galaxy, Seyfertova galaxie


8. vesmírný týden 2025

8. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se ráno s hvězdou Antares. Večer září vysoko nejjasnější ze šesti viditelných planet, Venuše. Ještě výše je jasný Jupiter a lehce načervenalý Mars. Slabý Saturn je vidět jen za soumraku, Uran a Neptun dalekohledem. Merkur se koncem týdne vynoří večer nízko nad obzorem. Aktivita Slunce zůstává spíše na nízké úrovni. Blue Ghost se dostal na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Před 100 lety se narodil objevitel planetek a komet Tom Gehrels.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

VdB141LRGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2025 obdržel snímek „VdB141“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Pavol Kollarik   Již antický astronom Ptolemaios znal souhvězdí Cefea, představující krále bájné Etiopie a zároveň manžela královny Kasiopei a otce Andromedy. Po

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC 2264

NGC 2264 (také známá jako hvězdokupa Vánoční stromeček) je jasná otevřená hvězdokupa vzdálená 2 180 světelných let v souhvězdí Jednorožce o hodnotě magnitudy 3,9. Objevil ji britský astronom William Herschel 18. ledna 1784. Hvězdokupu obklopuje soustava difúzních mlhovin, jejíž součástí je Kuželová mlhovina, kterou Herschel objevil 26. prosince 1785. Prvním rysem, který pozorovatele zaujme při prohlížení této části oblohy triedrem, je samotná hvězdokupa tvořená přibližně dvaceti modrými hvězdami, kterým vévodí S Monocerotis. Rozsah magnitud těchto hvězd je od 5 do 9 a tyto hvězdy tvoří trojúhelník, jehož ostrý vrchol míří na jih, takže při pozorování na jižní polokouli, kde tento vrchol míří nahoru, vypadá jako vánoční stromeček. Při pozorování větším dalekohledem je možné při použití mlhovinového filtru spatřit na tomto vrcholu mlhovinu, na jejímž okraji je temná mlhovina ve tvaru kužele, jejíž vrchol je namířen proti vrcholu Vánočního stromečku. Díky tomuto vzhledu se nazývá Kuželová mlhovina. Severozápadně od hvězdokupy se rozprostírá další rozlehlá a slabší mlhovina, která je dobře viditelná na fotografiích s dlouhou expozicí.

Další informace »