Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory a Mléčná dráha nad Mount Ranier

Uznání a copyright: Matthew Dieterich

I přesto, že to tak vypadá, nebesa se neřítí dolů. Před dvěma týdny ovšem dolů padal kometární prach. Zde je vidět meteorický roj Perseid zachycený nad Mt. Rainier ve státě Washington v USA. Obraz vyl vytvořen z dvouhodinového časosběrného videa, které zachytilo přes 20 meteorů, včetně velice jasného vlevo. I když každá meteorická stopa typicky trvá méně než sekundu, tak kamera dokázala zachytit jejich barevnou proměnu, jak se v zemské atmosféře rozpadaly. Počáteční zelené zabarvení může indikovat malé množství zářících atomů hořčíku, které byly z meteoru vyraženy atomy zemské atmosféry. K tomu byl ještě navíc zároveň zachycen centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy, jak vychází přímo za zasněženým vrcholem Mt. Rainier. Další dobrý meteorický roj se dá čekat v polovině listopadu z jiné komety, která protíná dráhu Země jako Leonidy.

Sledujte APOD na Facebooku: Anglicky nebo španělsky.

Štítky: Galaxie Mléčná dráha, Perseidy, Mt. Ranier


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře

Celkové panorama polární záře. Křímov. 15s, f2,8, ISO 800. 8 fotografií

Další informace »