Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplňky Země a Měsíce

Uznání: NASA, NOAA/DSCOVR

Měsíc byl 16. července v novu. Jeho dobře známá přivrácená strana byla při pohledu z povrchu Země tmavá. Ovšem ten den pořídila kamera EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera) na družici DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) ze vzdálenosti jeden a půl miliónu kilometrů tento pohled na měsíční úplněk přecházející přes úplněk Země. Z polohy družice daleko za oběžnou drahou Měsíce mezi Zemí a Sluncem je vidět plně osvětlená, ta méně známá polokoule, odvrácená strana Měsíce. Odvrácená strana Měsíce je známa teprve po začátku kosmického věku a téměř postrádá tmavá lunární moře, která jsou tak hojná na polokouli trvale přivrácené k Zemi. Jediná tmavá skvrna na odvrácené straně vlevo nahoře je Moskevské moře (Mare Moscoviense). Severní pól planety Země je zhruba na 11 hodinách a skoro u středu je vidět, jak Severní Ameriku navštívil hurikán Dolores. Kolem lunárního okraje je zřetelný posun barev, což je důsledek pohybu Měsíce zorným polem v kombinaci s jednotlivými expozicemi kamery v rychlé posloupnosti přes různé barevné filtry. Družice DSCOVR může při sledování Země a slunečního větru pro předpovědi kosmického počasí pořídit podobné snímky Měsíce a Země, když se jejich oběžné roviny kříží, asi dvakrát do roka.

Štítky: Země, New moon, DSCOVR, Epic


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »