Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechny barvy Slunce

Uznání & copyright: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Ještě stále není známo, proč ve slunečním světle chybí některé barvy. Zde jsou všechny viditelné barvy ze Slunce vytvořené průchodem slunečního světla zařízením, které se funkcí podobá hranolu. Toto spektrum vzniklo na McMath-Pierceově sluneční observatoři a ukazuje především, že i když se nám Slunce jeví bílé, tak emituje téměř všechny barvy, ovšem nejjasnější je žlutozelené světlo. Tmavé pruhy ve spektru nahoře pocházejí z plynu na nebo nad slunečním povrchem, který absorbuje sluneční světlo emitované níže. Jelikož různé druhy plynu absorbují různé druhy barev, tak je možné určit, jaké plyny tvoří Slunce. Například helium bylo poprvé objeveno v roce 1870 ve slunečním spektru a teprve později bylo nalezeno zde na Zemi. Dnes už byla identifikována většina spektrálních absorpčních čar, ale ne všechny.

Nové překlady: APOD je nyní k dispozici v chorvatštině a v černohorštině.

Štítky: Slunce, Colors, Spectrum


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře nad Pálavou při G4

Další informace »