Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta polárních září

Uznání: Scott Kelly, Expedition 44, NASA

Co je to za podivnou cizí planetu? Je to pochopitelně planeta Země, jak je vidět přes mihotavou polární záři z Mezinárodní kosmické stanice. Stanice obíhá ve výši asi 400 kilometrů v horní části říše polárních září, které byly také vidět 23. června z povrchu planety. Polární záře se vyznačují specifickými barvami excitovaných molekul a atomů za nízkých hustot, které se nacházejí v extrémních výškách. Tomuto pohledu dominuje zelená záře molekulárního kyslíku. Ovšem výše, nad obzorem je vzácnější červený pás polární záře z atomárního kyslíku. Probíhající geomagnetická bouře začala po výronu koronální hmoty, který nedávno dopadl do magnetosféry Země.

Štítky: Polární záře, ISS


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Další informace »