Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6240: Splynutí galaxií

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage (STScI / AURA), A. Evans (U. Virginia / NRAO / Stony Brook U.)

NGC 6240 nabízí vzácný, blízký pohled na kosmickou katastrofu v jejích posledních dějstvích. Zhruba 400 miliónů světelných let daleko se v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) odehrává titánská srážka galaxie s galaxií. Slučující se galaxie vyvrhly zkroucené slapové ohony hvězd, plynu a prachu a ty podstupují překotně rychlý vznik hvězd. Obě superhmotné černé díry z obou původních galaktických jader splynou do jedné, ještě hmotnější černé díry a brzy zůstane pouze jedna velká galaxie. Tento obraz je kompozitem snímků úzkopásmových, a z blízké infračervené oblasti až po viditelnou z Hubblových kamer ACS a WPC3 a v odhadované vzdálenosti NGC 6240 zabírá přes 300 000 světelných let.

Štítky: Srážka, Galaxie, Merger, Černá díra


8. vesmírný týden 2025

8. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se ráno s hvězdou Antares. Večer září vysoko nejjasnější ze šesti viditelných planet, Venuše. Ještě výše je jasný Jupiter a lehce načervenalý Mars. Slabý Saturn je vidět jen za soumraku, Uran a Neptun dalekohledem. Merkur se koncem týdne vynoří večer nízko nad obzorem. Aktivita Slunce zůstává spíše na nízké úrovni. Blue Ghost se dostal na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Před 100 lety se narodil objevitel planetek a komet Tom Gehrels.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

VdB141LRGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2025 obdržel snímek „VdB141“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Pavol Kollarik   Již antický astronom Ptolemaios znal souhvězdí Cefea, představující krále bájné Etiopie a zároveň manžela královny Kasiopei a otce Andromedy. Po

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC 2237

EMISNA HMLOVINA ROSETTE NEBULA

Další informace »