Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter, Ganymedes a Velká rudá skvrna

Uznání a copyright: Damian Peach/SEN

Na tomto ostrém snímku pózuje největší měsíc Sluneční soustavy Ganymed vedle největší planety Jupiteru. Snímek byl pořízen malým dalekohledem ze Země 10. března a scéna zachycuje i Velkou rudou skvrnu, největší bouři ve Sluneční soustavě. Ganymed má průměr asi 5260 kilometrů. To převyšuje všechny tři další Galileovské měsíce, a také Saturnův měsíc Titan s průměrem 5150 kilometrů a náš pozemský Měsíc s jeho 3480 kilometry. I když se průměr Velké rudé skvrny nedávno zmenšil, tak její průměr je pořád kolem 16 500 kilometrů. Plynný vládce Sluneční soustavy Jupiter má rovníkový průměr asi 143 000 kilometrů. To je téměř 10 procent průměru Slunce.

Štítky: Ganymed, Jupiter, Velká rudá skvrna


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »