Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lovejoy před kulovou hvězdokupou

Uznání a copyright: Dieter Willasch (Astro-Cabinet)

Kometa Lovejoy se stala viditelná pouhým okem. Vyjděte ven asi hodinu po západu a pátrejte po mlhavém obláčku vpravo od Orionova pásu. Triedr a hvězdná mapa jistě pomůžou. Na snímku je zde vidět kometa C/2014 Q2 (Lovejoy) zachycená před třemi dny, když procházela před kulovou hvězdokupou M79, která je vidět jako jasná skvrna trochu nahoru a doleva od zelené komy komety. Jádro komety Lovejoy je obrovským špinavým ledovcem, který odpařuje plyn do dlouhého a složitého iontového ohonu, který sahá přes celý snímek, jak se blíží ke Slunci. Očekává se, že pro pozorovatele na severní polokouli se kometa v lednu stane ještě snadnější k pozorování, jelikož bude vycházet dříve a snad se bude i nadále zjasňovat.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M74, Comet lovejoy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M63

Newton 200/1000 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »