Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzájemná událost Io a Kalisto

Uznání a copyright: Marco Guidi

Tato 24 minutová posloupnost snímků shora dolů sleduje z italského města San Pietro Polesine zákryt dvou Jupiterových galilejský měsíců, zákryt Io Kalistem. Obě Jupiterova tělesa s rozdílným kontrastem jsou o něco větší než pozemský Měsíc, ale pro malý dalekohled je to obtížný pozorovací projekt. Jasný vulkanický Io má průměr 3640 km a tmavý, krátery posetý Kalisto měří 4820 kilometrů. Země samotná nyní téměř překračuje rovinu oběhu Jupiterových měsíců, takže se astronomové mohou těšit z období vzájemných událostí galilejských měsíců, ať už zatmění nebo zákrytů. Série protínání oběžných rovin přináší období takových vzájemných událostí každých 5 až 6 let.

Štítky: Io, Jupiter, Zákryt, Callisto, Mutual event


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »