Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vychází Orion

Uznání: NASA, ISS Expedition 40, Reid Wiseman

Na snímku plném hvězd z nízké oběžné dráhy na palubě Mezinárodní kosmické stanice vychází těsně nad obzorem přes zemskou atmosféru pás Orionu. Hvězdy v pásu Alnitak, Alnilam a Mintaka probíhají zprava doleva a Orionův meč, ve kterém je Velká mlhovina v Orionu, visí nad pásem, ovšem orientace pro obyvatele severní polokoule neznámá. Takže jasná hvězda Rigel z nohy Orionu je ještě výše nad pásem Orionu. Nejjasnější světlo na obloze na snímku je pochopitelně Sírius, alfa hvězda v souhvězdí Velkého psa (Canis Major). V popředí vpravo nahoře je modul laboratoře Destiny.

Štítky: Orion, ISS, Low Earth orbit


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Další informace »