Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jiskření oranžového Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Naše Slunce se stalo docela rušným místem. Před pouhými dvěma týdny bylo Slunce zachyceno s četnými bouřlivými oblastmi včetně oblastí aktivních slunečních skvrn AR 2036 nahoře a AR 2036 ve středu. Slunce se z neobvykle tichého slunečního minima, které trvalo několik let, vynořilo teprve před čtyřmi lety. Snímek nahoře byl pořízen v jedné jediné barvě světla zvaného H-alfa, invertováno a falešně zbarveno. Většinu povrchu Slunce pokrývá koberec spikulí. Postupné zjasnění směrem k okrajům Slunce je způsobeno rostoucí absorpcí poměrně chladného slunečního plynu a nazývá se ztemnění okraje. Těsně nad okrajem Slunce je několik filamentárních protuberancí, které se na povrchu Slunce jeví jako světlé čáry. Možná, že ze všeho vizuálně nejzajímavější jsou magneticky provázané aktivní oblasti, které obsahují poměrně chladné sluneční skvrny, které jsou vidět jako bílé tečky. Nyní při slunečním maximu, v nejaktivnější fázi 11-ti letého magnetického cyklu, zkroucené smyčky sluneční magnetického pole vytvářejí četné sluneční "jiskry", ke kterým patří i eruptivní sluneční protuberance, koronální výtrysky hmoty a vzplanutí, která emitují mračna částic, které mohou dopadnout na Zemi a vyvolat polární záře. Jedno takové vzplanutí před dvěma léty uvolnilo takovou spoustu nabitých částic do Sluneční soustavy, že po zásahu planety Země došlo k přerušení provozu družic a přenosových soustav elektřiny.

Zprávy: Přednáška APODu 17. června v Paříži zdarma

Štítky: Slunce, Sluneční maximum, Prominences


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »