Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SuitSat1: Volně se vznášející skafandr

Uznání: ISS Expedition 12 Crew, NASA

Před osmi lety z Mezinárodní kosmické stanice volně odplul skafandr, ale nenásledovalo žádné pátrání. Všichni věděli, že skafandr vyhodila posádka kosmické stanice. Ruský, už nepořebný skafandr Orlan, naplněný většinou starým oblečením, byl opatřen slabým radiovým vysílačem, nazván Suitsat-1 a vystrčen na oběžnou dráhu Země. Skafandr oběhl Zemi dvakrát, ale poté radiový signál nečekaně zeslábnul. Suitsat-1 dále obíhal s 90 minutovou periodou až za několik dnů shořel v zemské atmosféře. Na snímku nahoře z roku 2006 je bezvládný skafandr, který právě odplouvá od kosmické stanice.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Space suit


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Další informace »