Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6188 a NGC 6164

Uznání a copyright: Harel Boren and Tal Faibish

V mračnech zářivého plynu v NGC 6188 číhají ve vzdálenosti asi 4000 světelných let fantastické útvary. Tato emisní mlhovina se nachází u okraje velkého molekulárního mračna, které ovšem ve viditelných vlnových délkách není v jižním souhvězdí Oltáře (Ara) vidět. Hmotné, mladé hvězdy zanořené do OB1 asociace Ara vznikly v této oblasti teprve před pár milióny lety, utvářely tmavé útvary a dodávaly energii záři mlhoviny spolu s hvězdnými větry a ultrafialovým zářením. Nedávné vznikání hvězd bylo nejspíše vyvoláno větry a výbuchem supernovy z předešlé generace hmotných hvězd, které vymetly a stlačily molekulární plyn. K NGC 6188 se na tomto kosmickém plátně připojila vzácná emisní mlhovina NGC 6164, která také vznikla z jedné hmotné hvězdy typu O v této oblasti. Vzhledem se NGC 6164 podobá mnoha planetárním mlhovinám s jejím výrazným a symetrickým plynným obalem a slabým halem kolem jasné centrální hvězdy u spodního okraje. Tento širokoúhlý pohled zabírá přes 3 stupně (6 úplňků) a v odhadované vzdálenosti NGC 6188 to odpovídá rozměru přes 200 světelných let. Do kompozitního obrazu s přirozenými barvami byla přidána i úzkopásmová data, která přidala hloubku rudé emise atomů vodíku a síry a modrozelené světlo atomů kyslíku.

Štítky: Star-formation, OB association, Ngc6188, Ngc6164, Ngc 6193, Ngc 6167, Ngc6200


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »