Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelné sloupy nad Finskem

Uznání a copyright: Thomas Kast

Co se děje za těmi domy? Na snímku nahoře není polární záře, ale blízké světelné sloupy, místní úkaz, který se může zdát jako vzdálený. Na většině míst na Zemi může pozorovatel uvidět sluneční sloup, sloupec světla, které zdánlivě stoupá ze Slunce, který je způsoben ledovými krystalky, které se naplocho snášejí k zemi a v horní atmosféře odrážejí sluneční světlo. Tyto ledové krystalky se obvykle před dosažením země vypaří. Při nízkých teplotách ovšem mohou ledové krystalky naplocho vznikat i při zemi ve formě lehkého sněhu známého jako krystalová mlha. Tyto ledové krystaly pak mohou odrážet pozemská světla ve sloupcích, které se podobají slunečním sloupům. Když šel fotograf koupit žrádlo pro kočky, tak pohotově zachytil světelné pilíře nahoře, které stoupají od jasných světel parkoviště v Oulu ve Finsku.

Přednáška s volným vstupem: Editor APODu bude přednášet v New York City 3. ledna

Štítky: Ledové krystaly, Light pillars, Finland


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře nad Pálavou při G4

Další informace »