Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypouklá Europa

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA; reprocessed by Ted Stryk

Ačkoliv se nám fáze tohoto měsíce může zdát dobře známá, tak měsíc samotný zase tak známý není. Vypouklá fáze dorůstajícího měsíce ukazuje část Jupiterova měsíce Europa. Mozaiku snímků pořídila kosmická sonda Galileo, která byla od roku 1995 do roku 2003 družicí Jupiteru. Na mozaice jsou vidět pláně jasného ledu, pukliny, které běží až k obzoru a tmavé skvrny, které nejspíš obsahují led i zeminu. Poblíž terminátoru je zvláště patrný vyvýšený terén, jelikož vrhá stíny. Europa je téměř stejně velká jako pozemský Měsíc, ale je mnohem hladší a vykazuje jen málo vrchovin nebo velkých impaktních kráterů. Důkazy a snímky ze sondy Galileo naznačují, že by pod ledovým povrchem mohly existovat kapalné oceány. Evropská kosmická agentura ESA začala přípravné práce na projektu JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer), což je kosmická sonda, která by měla odstartovat kolem roku 2022 a měla by pokračovat ve výzkumu Jupiteru a zvláště Europy a ověřit spekulace, zda by v kapalných oceánech mohl život. Nedávná pozorování pomocí Hubblova kosmického dalekohledu odhalila nové důkazy, že na Europě, podobně jako na Saturnovu měsíci Enceladu, tryská z povrchu led.

Vesmír levně: Kalendář APOD 2014 v PDF formátu zdarma

Štítky: Jupiter, Výtrysky, Europa


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »