Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteorický roj Geminid nad mokřady Dashanbao

Uznání a copyright: Jeff Dai

Tento týden na Zemi létají meteory z každoročního meteorického roje Geminid. I přes dorůstající Měsíc by spolehlivé Geminidy mohly být vidět dnes v noci (noc z 13. na 14. prosinc), což je blízko maxima roje. Tento obraz oblohy pořízený poblíž loňského maxima v časných ranních hodinách 14. prosince 2012 zachycuje spoustu krásných Geminid. Pečlivě sestavený kompoziotní obraz tvoří expozice během tří hodin při pohledu přes mokřady Dashanbao ve střední Číně. Na tmavé obloze je vidět Jupiter (vpravo), Orion (vpravo od středu) a slabý pás Mléčné dráhy. Radiant roje, což je místo odkud meteory zdánlivě vylétají, se nachází v souhvězdí Blíženců (Gemini) a leží těsně nad horním okrajem. Prach vymetený z orbity aktivního asteroidu 3200 Phaethon vstupuje do atmosféry Země rychlostí asi 22 kilometrů za sekundu jako Geminidy.

Pozorujte dnes v noci: Meteorický roj Geminid

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Radiant, Geminids


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

začátek 22:56

Další informace »