Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bleskové spektrum Slunce

Uznání a copyright: Constantine Emmanouilidi

Viditelné spektrum Slunce se bleskově změnilo z absorpčního na emisní při krátké úplné fázi slunečního zatmění 3. listopadu. Tento letmý okamžik zachytil teleobjektiv a difrakční mřížka na tomto dobře načasovaném snímku z vyjasňující se oblohy nad Gabunem v rovníkové Africe. Jelikož oslepující světlo slunečního kotouče zastínil Měsíc, tak zmizelo i normálně dominantní spektrum sluneční fotosféry. Co zůstalo, rozprostřela difrakční mřížka do barevného spektra napravo od zatmělého Slunce, kde jsou individuální obrazy zatmění v každé vlnové délce emitované atomy podél tenkého oblouku sluneční chromosféry. Ty nejjasnější obrazy, neboli nejsilnější chromosférické emisní čáry, pocházejí od atomů vodíku, který vytváří červenou emisi H-alfa zcela vpravo a modrou emisi H-beta vlevo. Mezi nimi je jasný žlutý emisní obraz způsobovaný atomy hélia, což je prvek, který byl poprvé objeven v bleskovém spektru Slunce.

Štítky: Sluneční zatmění, Spectrum, Helium, Chromosphere, Emmission line


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »