Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nova Delphini 2013

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Japonský amatérský astronom Koichi Itagaki objevil 14. srpna při prohlížení oblohy v souhvězdí Delfína "novou" hvězdu. Hvězda je na tomto záběru z 15. srpna z města Stagecoach v Koloradu odpovídajícím způsobem označena jako Nova Delphini 2013. Na polohu nově příchozí hvězdy ukazuje souhvězdí Šípu (Sagitta), které je na večerní obloze nedaleko od jasné hvězdy Altair a od asterismu známého pro pozorovatele na severní obloze jako letní trojúhelník. Novu je možné snadno uvidět triedrem, téměř na hranici viditelnosti pouhým okem na tmavé obloze. V této poloze je na hloubkových hvězdných atlasech v poloze Nova Delphini vidět mnohem slabší známá hvězda (asi 17. magnitudy), což znamená zdánlivý vzrůst jasnosti více než 25 000 krát. Jak může nějaká hvězda projít takovou kataklysmickou změnou? Spektrum Nova Delphini ukazuje, že se jedná o klasickou novu, interagující dvojhvězdu, kde je jedna hvězda hustý, žhavý bílý trpaslík. Materiál z chladnější doprovodné složky, z obří hvězdy, padá na povrch bílého trpaslíka a vrství se, až dojde k termojadernému výbuchu. Výsledkem je výrazný nárůst jasnosti a rozpínající se obálky trosek, ovšem hvězda zničena není! U klasických nov se předpokládá, že se znovu opakují, když se obnoví tok materiálu na bílého trpaslíka a dojde k dalšímu vzplanutí.

Galerie: Nova Delphini 2013

Štítky: Nova, Klasická nova, Cataclysmic variable, Variable, White dwarf star


26. vesmírný týden 2024

26. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 6. do 30. 6. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti. Planety Saturn, Mars a Jupiter můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze. Aktivita Slunce se opět zvýšila s třetím příchodem aktivní oblasti známé ze začátku května silnými erupcemi. Pozorovatelé úkazů na obloze mohou spatřit noční svítící oblaka. Mise kosmické lodi Starliner u ISS byla opět prodloužena. Čínská mise Chang’e 6 chystá velké finále s přistáním vzorků z Měsíce. Začíná projekt Česká cesta do vesmíru. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu vynesena vojenská stanice typu Almaz, pojmenovaná z důvodu utajení jako Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC a Pálava

NLC a Pálava

Další informace »