Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 109

Uznání a Copyright: Bob Franke

Krásná spirální galaxie s příčkou M109, tedy stodevátá položka ve slavném katalogu Charlese Messiera jasných mlhovin a hvězdokup, se nachází právě pod Velkým vozem v severním souhvězdím Velké medvědice (Ursa Major). Její výrazná centrální příčka dává galaxií při pohledu dalekohledem vzhled řeckého písmene θ "theta", což je běžný matematický symbol pro úhel. M109 na pozemské obloze zabírá velmi malý úhel, zhruba jenom 7 obloukových minut, neboli 0,12 stupně. Ovšem tento malý úhel při odhadované vzdálenosti 60 miliónů světelných let odpovídá ohromnému průměru galaxie 120 000 světelných let. M109 (NGC 3992) je nejjasnějším členem nyní uznávané Kupy galaxií ve Velké medvědici a na obrázku se k ní připojily tři hvězdy popředí s paprsky rozložené přes celý snímek. Na scéně jsou vidět také tři malé, mlhavé, modravé galaxie, zleva doprava UGC 6969, UGC 6940 a UGC 6923, což jsou zřejmě satelitní galaxie větší M109.

Štítky: Angular size, M109, Ngc3992, Ursa major galaxy cluster


8. vesmírný týden 2025

8. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se ráno s hvězdou Antares. Večer září vysoko nejjasnější ze šesti viditelných planet, Venuše. Ještě výše je jasný Jupiter a lehce načervenalý Mars. Slabý Saturn je vidět jen za soumraku, Uran a Neptun dalekohledem. Merkur se koncem týdne vynoří večer nízko nad obzorem. Aktivita Slunce zůstává spíše na nízké úrovni. Blue Ghost se dostal na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Před 100 lety se narodil objevitel planetek a komet Tom Gehrels.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

VdB141LRGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2025 obdržel snímek „VdB141“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Pavol Kollarik   Již antický astronom Ptolemaios znal souhvězdí Cefea, představující krále bájné Etiopie a zároveň manžela královny Kasiopei a otce Andromedy. Po

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC 2264

NGC 2264 (také známá jako hvězdokupa Vánoční stromeček) je jasná otevřená hvězdokupa vzdálená 2 180 světelných let v souhvězdí Jednorožce o hodnotě magnitudy 3,9. Objevil ji britský astronom William Herschel 18. ledna 1784. Hvězdokupu obklopuje soustava difúzních mlhovin, jejíž součástí je Kuželová mlhovina, kterou Herschel objevil 26. prosince 1785. Prvním rysem, který pozorovatele zaujme při prohlížení této části oblohy triedrem, je samotná hvězdokupa tvořená přibližně dvaceti modrými hvězdami, kterým vévodí S Monocerotis. Rozsah magnitud těchto hvězd je od 5 do 9 a tyto hvězdy tvoří trojúhelník, jehož ostrý vrchol míří na jih, takže při pozorování na jižní polokouli, kde tento vrchol míří nahoru, vypadá jako vánoční stromeček. Při pozorování větším dalekohledem je možné při použití mlhovinového filtru spatřit na tomto vrcholu mlhovinu, na jejímž okraji je temná mlhovina ve tvaru kužele, jejíž vrchol je namířen proti vrcholu Vánočního stromečku. Díky tomuto vzhledu se nazývá Kuželová mlhovina. Severozápadně od hvězdokupy se rozprostírá další rozlehlá a slabší mlhovina, která je dobře viditelná na fotografiích s dlouhou expozicí.

Další informace »