Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky asperatus nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Witta Priester

Jaký je to druh mraků? I když příčina těchto neobvyklých atmosférických struktur není v současnosti známa, a přestože vypadají hrozivě, tak to nevypadá, že by byly posly nějaké meteorologické hrozby. Neformálně se tyto mraky nazývají undulatus asperatus, mohou nabývat úžasného vzhledu, neobvyklého výskytu, jsou poměrně neprostudované a dokonce byly navrženy jako nový typ mraku. Kdekoliv je nízká základna mraků s plochým spodkem, tak mraky asperatus mají dole pod nimi výraznou vertikální strukturu. Proto se spekuluje, že mraky asperatus by mohly být příbuzné s lentikulárními mraky, které vznikají poblíž hor, nebo s mraky mammatus které souvisí s bouřkami, nebo snad s fénovým větrem, což je typ suchého větru, který proudí dolů z hor. Takový vítr zvaný Canterbury arch proudí k východnímu pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. Snímek nahoře byl pořízen v Hanmer Springs v Canterbury na Novém Zélandu v roce 2005 a je vidět do velkých podrobností především proto, protože sluneční světlo osvětluje zvlněné mraky ze strany.
Poznámka překladatele: Viz též článek na astro.cz od Václava Kalaše.

Zeptejte se na cokoliv (anglicky): Editor APODu bude tento čtvrtek v 11:00 EST (17:00 SEČ) odpovídat na otázky na redditu.

Štítky: Počasí, Nový Zéland, Asperatus clouds


14. vesmírný týden 2025

14. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 31. 3. do 6. 4. 2025. Měsíc bude v první čtvrti a projde skrz hvězdokupu Plejády. Venuše se polehounku stává Jitřenkou ranní oblohy. Na večerní obloze jsou Uran, Jupiter a Mars. Aktivita Slunce se zvýšila a zažili jsme i nejsilnější erupci X. Čeští studenti, kandidát na astronauta Aleš Svoboda a další osobnosti si vyzkoušeli Zero-G let. Raketa Spectrum německé společnosti Isar Aerospace brzy po startu z Norska havarovala. Před 60 lety byla vynesena první geosynchronní telekomunikační družice Intelsat-1 a před 20 lety bylo objeveno druhé nejjasnější těleso za Neptunem, Makemake.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění slunce

Slunce

Další informace »