Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Dýmka

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution for Science)

Na východ od hvězdy Antares se přes husté pole hvězd u centra naší Galaxie Mléčné dráhy rozlézají tmavá značení. Tato zakrývající oblaka mezihvězdného prachu katalogizoval počátkem 20. století astronom E. E. Barnard včetně mlhovin B59, B72, B77 a B78, které jsou zde vidět v siluetě proti hvězdnému pozadí. Kombinované tvary těchto mlhovin se zdají utvářet trubel a hlavičku dýmky a tak tato temná mlhovina získala svůj populární název Dýmka. Tento hluboký a rozsáhlý pohled představuje skoro 24 hodin expozičního času pod velmi tmavou oblohou chilské pouště Atacama. Obraz pokrývá ve vyslovitelném souhvězdí Ophiuchus pole 10 krát 10 stupňů. Mlhovina Dýmka je součástí komplexu tmavých mlhovin v Hadonošovi (Ophiuchus) asi 450 světelných let daleko. Uvnitř Dýmky kolabují hustá jádra plynu a prachu do nových hvězd.

Štítky: Star-formation, Mléčná dráha, Tmavá mlhovina, Pipe Nebula, Ophiuchus, Barnard


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

začátek 22:56

Další informace »