Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Růžová polární záře nad Crater Lake

Uznání a copyright: Brad Goldpaint (Goldpaint Photography)

Proč je tato polární záře výrazně růžová? Při fotografování malebného jezera Crater Lake v Oregonu v USA minulý měsíc osvětlovala pozadí oblohy polární záře neobvyklých barev. I když je o fyzikálních mechanismech, kterými polární záře vznikají už dost známo, tak přesné předpovídání výskytu a barvy polárních září zůstává předmětem výzkumu. Je známo, že nejnižší polární záře se jeví zelené. Ty nastávají asi 100 kilometrů vysoko a k nim patří atomy atmosférického kyslíku excitované rychle proudící plazmou z vesmíru. Další vyšší polární záře asi 200 kilometrů vysoko jsou červené a ty také emituje rekombinace atmosférického kyslíku. Jedny z nejvyšších viditelných polárních září až 500 kilometrů vysoko jsou modré a ty způsobuje sluneční světlo rozptylované ionty dusíku. Když se díváte ze země různými vrstvami vzdálených polárních září, tak se jejich barva může kombinovat za vzniku jedinečných a skvostných odstínů, v tomto případě vzácných růžových odstínů, které jsou vidět nahoře. Jak se v příštích dvou letech budeme blížit slunečnímu maximu, tak budou jistě pokračovat exploze částic ze Slunce a nejspíš vytvoří ještě pozoruhodnější noční podívané.

Štítky: Slunce, Polární záře, Mouse over, Pink


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ měsíce

Východ měsíce nad Svatým kopečkem Mikulov

Další informace »