Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion v plynu, prachu a ve hvězdách

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Souhvězdí Orionu nabízí více než jen tři hvězdy v řadě. Na hloubkové expozici je vidět všechno, od temné mlhoviny po hvězdokupy, to vše ponořené do oblasti plynových útvarů ve větším komplexu Orionova molekulárního mračna. Ty nejjasnější tři hvězdy zcela vpravo jsou opravdu ty tři slavné hvězdy, které tvoří pás Orionu. Hned pod hvězdou Alnitak, tou nejnižší z tří hvězd v pásu, je mlhovina Plamínek, která září excitovaným vodíkem a je ponořena do vláken temného hnědého prachu. Pod středem snímku a vpravo od Alnitaku leží mlhovina Koňská hlava, temný zářez hustého prachu, který je jedním z nejvíce rozeznatelných mlhovinných tvarů na obloze. Vpravo nahoře se nachází M42, mlhovina Orion, energetický kotel bouřícího plynu, který je vidět i pouhým okem, který umožňuje zrod nové otevřené hvězdokupy Bezprostředně vlevo od M42 je výrazná modrá reflekční mlhovina, které se někdy říká Běžec a ve které je mnoho jasných modrých hvězd. Snímek nahoře je digitální kompozicí snímků pořízených za několik nocí a pokrývá oblast s objekty, které jsou zhruba 1500 světelných let daleko a měří asi 75 světelných let.

Štítky: Star-formation, Prach, Mlhovina Orion


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »