Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter poblíž opozice

Uznání a copyright: S2P/IMCCE/Obs. Midi Pyrénées, Jean-Luc Dauvergne, Francois Colas

Největší planeta Sluneční soustavy Jupiter bude 29. října (UT) v opozici, na pozemské obloze bude na opačné straně od Slunce a bude při východu jasně zářit, když Slunce bude zapadat. Tato konfigurace je důsledkem každoročního téměř největšího přiblížení k planetě Zemi tak blízko opozici, takže se v pozemských dalekohledech nabízí skvělý pohled na bouřlivou pásovitou atmosféru a na velké Galilejské měsíce. Tento ostrý snímek Jupiteru pořídil 13. října 1 m dalekohled observatoře Pic Du Midi na vrcholu hory ve Francouzských Pyrenejích. Na snímku je sever nahoře, jsou vidět oválné víry a tmavé pásy a světlé zóny. Jsou vidět i pozoruhodné podrobnosti, nahoře se zpoza planety vynořuje ledový Ganymed, největší měsíc ve Sluneční soustavě a u dolního levého okraje do zorného pole vstoupil vulkanický Io.

Štítky: Io, Jupiter, Ganymed, Opposition


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Pražským hradem

Pohled z Branické skály na Pražský hrad hodinu před půlnocí.

Další informace »