Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Video temné hmoty ze simulace Bolshoi

Uznání: A. Klypin (NMSU), J. Primack (UCSC) et al., Chris Henze (NASA Ames), NASA's Pleiades Supercomputer
Music (

Co kdybyste letěli vesmírem a viděli temnou hmotu? I když technologie pro takový let stále čeká na svůj vývoj, tak technologie pro vizualizaci takového letu s dokončením simulace Bolshoi Cosmological Simulation značně pokročila. Výstup po 6 miliónech CPU hodin na sedmém nejrychlejším superpočítači na světě přináší mnoho vědeckých novinek včetně simulace letu nahoře. Bolshoi vychází z poměrně plynulé distribuce temné hmoty v ranném vesmíru odlišené od mikrovlnného záření pozadí a dalších velkých datových souborů na obloze a pak sleduje evoluci vesmíru až do přítomnosti jak je vidět nahoře na podkladu standardní kosmologie. Jasné body na videu nahoře jsou uzly normálně neviditelné temné hmoty z nichž mnohé obsahují normální galaxie. Je zřejmé, že dlouhým vláknům a kupám galaxií dominuje temná hmota. Statistické srovnání mezi Bolshoi a současnými reálnými mapami oblohy se skutečnými galaxiemi ukazují dobrou shodu. Ačkoliv Bolshoi simulace existenci temné hmoty podporuje, tak mnoho otázek o našem vesmíru zůstává nezodpovězeno, včetně složení temné hmoty, podstaty temné energie a jak vznikala první generace hvězd a galaxií.

Štítky: Temní hmota, Kosmologie, Video, Bolshoi


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ měsíce

Východ měsíce nad Svatým kopečkem Mikulov

Další informace »