Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start sondy Juno k Jupiteru

Uznání: NASA

Příští zastávka: Jupiter. Minulý týden nastal jeden z mála okamžiků v historii, kdy lidstvo vypustilo něco úplně mimo Zemi a to tak rychle, že se to už nikdy nevrátí zpátky. Tedy, téměř, neboť plánovaná trajektorie sondy Juno ji za dva roky přivede opět do blízkosti domova, proletí kolem a s využitím gravitace Země získá ještě větší rychlost, aby mohla dosáhnout Jupiter. Video nahoře zachytilo start sondy Juno raketou Atlas V. Až v roce 2016 sonda Juno doletí k Jupiteru, tak bude přes rok kroužit kolem největší planety Sluneční soustavy a svými jedinečnými přístroji zkoumat planetu a zpátky odesílat údaje o její struktuře a původu. Poté bude sonda Juno navedena do husté Jupiterovy atmosféry a než se roztaví, bude se snažit získat co nejvíce údajů.

Štítky: Jupiter, Launch, Atlas V, Video, Juno


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »