Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad Akropolis

Uznání a copyright: Elias Politis

Úplná fáze zatmění Měsíce 15. června trvala úctyhodných 100 minut. Tento kompozitní obrázek ze sekvence snímků digitální kamerou pokrývá celé zatmění a sleduje, jak měsíční kotouč opisoval oblouk nad Akropolis v řeckých Aténách. Je skutečností, že řecký astronom Aristarchus už v letech kolem 270 př.Kr. také sledoval trvání měsíčních zatmění, ovšem bez výhod digitálních hodin a kamer. Přesto s využitím geometrie odvodil z délky trvání zatmění jednoduchý a přesný způsob výpočtu vzdálenosti Měsíce v jednotkách poloměru Země. Současný řecký astronom Elias Politis nazval studii tohoto dlouhého zatmění a související youtube video jako "Acropoclipse".

Štítky: Lunární zatmění, Aristarchus, Tle, Acropolis


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »