Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké finále za úsvitu

Uznání a copyright: Luis Argerich

Déle než měsíc viditelné nádherné uskupení čtyř planet viditelných pouhým okem za úsvitu se blíží k závěru. Nicméně 31. května se nebeskému představení této skupiny naposledy nad východním obzorem připojil srpek Měsíce, jak je vidět na této scéně časně ráno na pláži u Buenos Aires v Argentině. Fotografie byla pořízena 30 minut před východem, na jižní polokouli je nyní na podzim na tuto konfiguraci příznivý pohled. V pořadí zespodu nahoru jsou podél roviny ekliptiky roztaženy planety Merkur, Venuše, Mars a Jupiter. Do malebné záře úsvitu se vlevo od Merkuru hrouží slunečním světlem ozářený srpek Měsíce. Při nadcházejících úsvitech budou Mars a Jupiter nadále stoupat nahoru, zatímco Venuše a Merkur budou klesat pod obzor a budou se blížit k vycházejícímu Slunci.

Štítky: Mars, Venuše, Jupiter, Merkur, Konjunkce, Crescent moon


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »