Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený sněžný měsíc nad Edmontonem

Uznání a copyright: Luca Vanzella

Co se to vznáší mezi budovami? Měsíc. Snímek nahoře byl pořízen před dvěma týdny, když nad Edmontonem v provincii Alberta v Kanadě začal po obloze stoupat sněžný úplněk. Vzácnou shodou mezi úhlovým průměrem vzdáleného Měsíce a úhlové šířky okolních budov se vytváří výrazný kontrast. Při plánování tohoto snímku byla podstatná větší vzdálenost od budov, aby se tak zmenšila jejich úhlová velikost. Teplota -25 C byla natolik nízká, že nad okolní rafinérie ropy stoupaly vlečky páry. Snímek nahoře byl pořízen v mezeře mezi kouřícími parami. Vycházející Měsíc se zdá červený ze stejných důvodů, proč je červené třeba zapadající Slunce, protože vzduch rozptyluje především modré světlo. Mihotavé vlečky páry v tomto případě ještě způsobily, že Měsíc vypadá trochu stlačený. Příští žížalový úplněk nastane v polovině března.
(Pozn. překl.: viz přehled úplňků)

Štítky: Edmonton, Snow moon, City


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

polární záře

fotograficky zachytitelná v Krkonoších přes velkou oblačnost

Další informace »