Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kvadrantidy nad Qumis

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Meteorický roj Kvadrantid je každoroční událostí pro pozemské pozorovatele na severní obloze. Obvykle vrcholí v studených ranních hodinách 4. ledna. Roj se jmenuje podle svého radiantu ve starobylém, astronomicky zastaralém souhvězdí Zední kvadrant. Radiant se nachází blízko hranic moderních souhvězdí Herkules, Pastýř a Drak. Na této dlouhé časové expozici jsou dvě kvadrantidy, které protínají stopy hvězd vycházejících souhvězdí Panny a Havrana, ovšem nejjasnější stopu zanechává Saturn. Vpravo nahoře od středu jsou skoro rovnoběžně jeden jasný a jeden slabý průlet meteoru. V popředí je vidět stará cisterna nad pohřbeným městem Qumis. Qumis (v řecké historii Hecatompylos) je známo jako město mnoha bran a bylo založeno ve starověké Persii před 2300 lety.

Štítky: Souhvězdí, Stopy hvězd, Meteor, Quadrantid meteor shower, Quadrans muralis, Qumis


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

začátek 22:56

Další informace »