Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční halo za Stockholmem

Uznání a copyright: Peter Rosén

Co se to stalo se Slunce? Někdy se zdá, jako bychom se na Slunce dívali přes velkou čočku. Nahoře se ale ve skutečnosti jedná o milióny čoček, o ledové krystalky. Jak v horní atmosféře mrzne voda, tak mohou vznikat malé, ploché, šestiboké, ledové krystalky. Když se tyto krystalky snáší k zemi, tak většinu času stráví naplocho, paralelně se zemí. Poblíž východu nebo západu může pozorovatel procházet stejnou rovinou, jako mnoho těchto padajících krystalků. Při takovém seřazení pak každý ledový krystal může působit jako miniaturní čočka, která láme sluneční světlo do našeho pohledu a vytváří tak jev parhelia, nebo též falešná slunce. Snímek nahoře byl pořízen koncem minulého roku ze Stockholmu ve Švédsku. Ve středu obrázku je vidět Slunce a po jeho levé a pravé straně jasně září dvě falešná slunce. Je též vidět jasné 22 stupňové halo, stejně jako vzácnější a mnohem slabší 46 stupňové halo, které zase vzniká odrážením slunečního světla od atmosférických ledových krystalků.

Štítky: Ledové krystaly, Sun halo, Sweden


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »