Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 188 a slapový ocas Pulce

Uznání: H. Ford (JHU), M. Clampin (STScI), G. Hartig (STScI), G. Illingworth (UCO/Lick), ACS Science Team, ESA, NASA

Proč má tato galaxie tak dlouhý ohon? Tento krásný pohled kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys), z Hubblova kosmického dalekohledu tvoří vzdálené galaxie pozadí pro roztrženou spirální galaxii Arp 188, neboli galaxii Pulec. Tento kosmický pulec je zhruba 420 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Drak (Draco). Jeho pro oči přitažlivý ohon je dlouhý 280 tisíc světelných let a obsahuje hmotné, jasné modré hvězdokupy. Jednou z možností je, že mnohem kompaktnější vetřelecká galaxie překřížila cestu galaxii Arp 188, na tomto pohledu zleva doprava, a jejich gravitační přitažlivostí byla odmrštěna za Pulce. Při tomto těsném přiblížení, slapové síly vyvedly ze spirální galaxie hvězdy, plyn a prach za vzniku nádherného ohonu. Odhaduje se, že vetřelecká galaxie samotná se nachází asi 300 tisíc světelných let za Pulcem a lze ji vidět přes spirální ramena v popředí vlevo dole. Pokud se budeme držet pozemského příměru, tak jak bude galaxie Pulec stárnout, tak nejspíše ztratí svůj ocas a hvězdokupy z ocasu vytvoří menší satelitní galaxie kolem té velké spirální galaxie.

Štítky: Spirální galaxie, Arp 188, Tadpole galaxy


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »