Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smršť Perseid

Uznání a copyright: Robert Arn

Na této poutavé noční scenérii se kombinuje bouře na vzdáleném obzoru a kometární prach pršící z nebes. Tato scéna byla zaznamenána v časných ranních hodinách 13. srpna ze star party Keota na severovýchodě Kolorada v USA na Pawnee National Grasslands. Při pohledu přes prérii na východ tento kompozitní snímek z 8 postupných 30 s expozic zachytil blýskání a jasnou Perseidu. Vpravo ani mračna nemohla zastínit světlo z brilantní planety Jupiter, možná že i mytologický jmenovec věděl, jak zvládat jak blesky tak meteory. Tato stopa meteoru pochopitelně směřuje zpět do radiantu roje v hrdinském souhvězdí Persea a v pozadí je nad bouřkovými mraky též hvězdokupa Plejády. Těsně nad jasným meteorem je slabá galaxie v Andromedě.

Štítky: Jupiter, Blesk, Meteor, Meteorický roj, Perseid


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »