Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bloop: Tajemný zvuk z hloubi oceánu

Uznání: NOAA, SOSUS

Jak vzniká tento podivný zvuk v pozemském Tichém oceánu? Na obrázku nahoře je vizuální reprezentace hlasitého a neobvyklého zvuku nazvaného bloop, který zachytily v roce 1997 hloubkové podmořské mikrofony. V grafu nahoře je na vodorovné ose čas a na svislé ose se objevuje zvuk a jasnost vyznačuje hlasitost. Ačkoliv jsou bloopy jedny z nejhlasitějších zvuků jakéhokoliv druhu zaznamenaného v pozemských oceánech, tak jejich původ zůstává neznámý. Tento bloop několikrát zvučel u jižního pobřeží Jižní Ameriky a byl slyšitelný 5 000 kilometrů daleko. I když se tento zvuk podobá zvukům vyluzovaným žijícími organismy, tak ani dosti velké modré velryby si nebroukají tak hlasitě. Tyto zvuky vedou k hypotéze, že se v neprozkoumaných temnotách pozemských hlubokých oceánů ukrývají ještě větší formy života. Méně inspirující možností je, že tyto zvuky jsou výsledkem nějakého tření ledovců. Od roku 1997 nebyly žádné další bloopy slyšet, i když jiné hlasité a nevysvětlené zvuky zaznamenány byly.

Štítky: Oceán, Sound, Bloop


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C2023/A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

iso1600 F4 30s Kometa a IC4756

Další informace »