Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Iluze stejné barvy

Uznání: Edward H. Adelson, Wikipedia

Mají čtverce A a B stejnou barvu? Ano, mají. Můžete si to ověřit, klikněte zde a uvidíte je propojené. Iluze nahoře se nazývá iluzí stejné barvy a ilustruje, že pouhé lidské pozorování může být pro vědu sporné nebo nepřesné. Dokonce tak zdánlivě jednoduché vnímání relativních barev. Podobné iluze existují i na obloze, například velikost Měsíce u obzoru nebo zdánlivé tvary astronomických objektů. S příchodem automatických, reprodukovatelných měřících zařízení, jako jsou CCD, je věda obecně a astronomie zvláště, lidským iluzím méně náchylná.

Štítky: Optical illusion, Same color, Perception


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »