Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy, prach a mlhovina v NGC 6559

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Při vzniku hvězd vládne zmatek. Učebnicovým příkladem je hvězdotvorná oblast NGC 6559. Nahoře jsou vidět červené emisní mlhoviny z vodíku, modré reflekční mlhoviny z prachu, tmavé absorpční mlhoviny z prachu a hvězdy, které z toho vznikly. První hmotné hvězdy vzniklé z hustého plynu vyzařují energetické světlo a větry, které erodují, fragmentují a opracovávají své rodiště. A potom explodují. Výsledná směs může být stejně krásná jako složitá. Po desítkách miliónů let se prach odpaří, plyn odvane a všechno co zůstane bude pouhým okem viditelná otevřená hvězdokupa.

Štítky: Star-formation, Porodnice hvězd, NGC 6599


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »