Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Impakt na Jupiteru z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, H. Hammel (Space Science Institute, Boulder, Co.), and the Jupiter Impact Team

Tato pomalu se rozlézající skvrna je Jupiterův poslední impaktní šrám, mračno trosek vytvořené kometou nebo asteroidem po vniknutí do atmosféry plynového obra. Tento nový útvar se nachází v jižní polární oblasti Jupiteru a objevil ho 19. července australský amatér Anthony Wesley. Wesleyho objev sledoval 23. července Hubblův kosmický dalekohled nově instalovanou kamerou Wide Field Camera 3 a pořídil tento nejostřejší pohled na vyvíjející se mračno pozůstatků. Impaktní objekt samotný mohl podle odhadů měřit stovky metrů. Podobné impaktní skvrny v oblačných pásech vytvořily v červenci 1994 kusy komety Shoemaker-Levy 9.

Štítky: Jupiter, Kometa, Asteroid, Impakt, Sl-9


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Stopa stanice ISS nad východním obzorem

Další informace »