Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Moons and Jupiter

Uznání a copyright: Anne Riou

Koncem minulého týdne došlo na noční obloze ke krásnému setkání pozemského Měsíce s planetou Jupiter. Tento kout nebe zachycený 11. července z Brittany v severozápadní Francii ukazuje jasnou konjunkci skrz mraky. Mračna dodávají scéně drama a tajemno, ale také zeslabují intenzivní měsíční světlo. V důsledku toho tato expozice zachytila i Jupiterovy vlastní Galileovské měsíce (vpravo dole) jako maličké světelné tečky seřazené po obou stranách tohoto obřího plynového krále Sluneční soustavy. Později v tomto týdnu se ke konjunkci s Marsem a Venuší za rozbřesku přiblíží Měsíc.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Konjunkce, Jupiter moons


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Stopa stanice ISS nad východním obzorem

Další informace »