Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čočkovité mraky nad Washingtonem

Uznání a copyright: Tim Thompson

Je u té hory UFO? Ne, jsou to vícevrstvé čočkovité mraky. Vlhký vzduch, který je kolem vrcholků hor nucen stoupat nahoru, může vytvořit čočkovité mraky. Z vlhkého vzduchu ochlazeného pod rosný bod kondenzují vodní kapičky a ty činí mraky neprůhlednými. Vlny ve vzduchu, které by byly normálně vidět horizontálně jsou v různých vrstvách, kde vznikají mraky, vidět vertikálně. Město Seattle, Washington, USA v některých dnech zdobí neobvyklá obloha, když poblíž velké hory Mt. Rainier, která se tyčí necelých 100 km na jihovýchod, vznikají čočkovité mraky. Loni v prosinci byl pořízen tento snímek nádherného uskupení čočkovitých mraků.
Oprava: Zlepšení slovosledu poslední věty překladu doporučil Ivan Růžička.

Štítky: Mračna, Lenticular clouds, Mt. rainier


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

začátek 22:56

Další informace »