Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Šťastné nebe nad Los Angeles

Uznání a copyright: Dave Jurasevich (Mt. Wilson Observatory)

V neděli se zdálo, že se nebe usmívá na celou Zemi. Na celém světě byla vidět neobvyklá superpozice našeho Měsíce a planet Venuše a Jupiter. Snímky pořízené ve správný čas ukazují srpek Měsíce, který vypadá, jako by se usmíval při svém setkání s planetární konjunkcí zdánlivě blízké Venuše a Jupiteru. Nahoře je zobrazena tato scéna jak se jevila 30. listopadu 2008 z observatoře Mt. Wilson, která shlíží na Los Angeles v Kalifornia v USA. Nejvýše na obloze a nejvzdálenější je planeta Jupiter. Výrazně blíž je vlevo dole od Jupiteru Venuše, která vypadá přes pozemské atmosférické mraky neobvykle modře. Zcela vpravo je nad obzorem náš Měsíc ve fázi přibývajícího srpku. Měsícem osvětlené řídké mraky vypadají neobvykle oranžové. V dolní části snímku se po kopcích rozlévá Los Angeles, mnoho kopců pokrývá tenký závoj, zcela vlevo jsou vidět mrakodrapy LA. Konjunkce Venuše a Jupiteru bude nadále viditelná po západu slunce většinu tohoto měsíce. Několik hodin po pořízení tohoto snímku se Měsíc ke vzdálené dvojici přiblížil, krátce zakryl Venuši a pohyboval se dál.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Los Angeles


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »