Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrstevnaté útesy na severu Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Jak vznikly tyto vrstvy červených útesů na Marsu? Nikdo si není jistý. Severní polární čepička na Marsu je téměř rozdělena do dvou velkých částí dělením zvaným Chasma Boreale. Na Zemi není žádný podobný útvar. Na snímku nahoře je vidět několik prašných vrstev, které do tohoto hlubokého chasm vedou. Hrany útesů většinou míří vlevo, ale stále jsou částečně vidět i shora, odkud se jeví výrazně červené. Světlé oblasti jsou nejspíše vodní led. Snímek nahoře zabírá u severu Marsu asi jeden kilometr a výška klesá zprava doleva o více jak kilometr. Jedna z hypotéz vztahuje vznik Chasma Boreale k podpovrchové vulkanické aktivitě.

Štítky: Mars, Cliffs, Layers


22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

S andělskými křídly

Pozorování polární záře na severním Plzeňsku - Plasy, 11.5.2024

Další informace »