Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průvodce mladé hvězdy jako Slunce

Uznání: Gemini Observatory, D. Lafreniere, R. Jayawardhana, M. van Kerkwijk (Univ. Toronto)

Tato hvězda se nachází pouhých 500 světelných let daleko v souhvězdí Štíra (Scorpius) a je jen o něco méně hmotná a chladnější než Slunce. Je ale mnohem mladší, má jen několik miliónů let ve srovnání se Sluncem už ve středním věku 5 miliard let. Tento ostrý infračervený snímek ukazuje mladou hvězdu, která má nejspíše průvodce vlevo nahoře, horkou planetu 8 krát hmotnější než Jupiter, která obíhá 330 vzdáleností Země-Slunce od svojí mateřské hvězdy. Tento mladý planetární průvodce je ještě horký a v infračerveném světle poměrně jasný, jelikož generuje teplo gravitačním smršťováním. Právě takové nově zrozené planety jdou zjistit snadněji, než zestárnou a ochladí se, takže zeslábnou. I když s využitím jiných technik bylo již nalezeno přes 300 extrasolárních planet, tak toto je asi první přímý snímek planety, která patří Slunci podobné hvězdě.

Štítky: Infračervený, Sun-like star, Exoplanet


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

začátek 22:56

Další informace »