Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha na Ontariem

Uznání a copyright: Kerry-Ann Lecky Hepburn (Weather and Sky Photography

Poté, co se vaše oči přizpůsobí tmě můžete vás někdy ohromit překrásná obloha. To byl případ z tohoto měsíce u nádherné oblohy nad Ontáriem v Kanadě, kde byl vidět i její odraz od jezera. Nejjasnější objekty, které jsou vidět nahoře jsou jasné hvězdy a planeta Jupiter viditelná jako nejjasnější bod vlevo nahoře. Vzdálené město se jeví jako difuzní zář nad obzorem. Ještě slabší je disk Mléčné dráhy, který vypadá jako difuzní pás, který narazil do obzoru v dálce. V pitoreskní krajině v popředí jsou vidět stromy, jezero a kamenná stěna. A konečně jsou za této klidné červencové noci na velice ztišené vodní hladině vidět odrazy. Na jezeře jsou vidět nejenom odrazy několika jasných hvězd, ale i část samotného pásu Mléčné dráhy. Pečlivá prohlídka snímku nahoře ukáže, že jasné hvězdy zanechaly v jezerních odrazech malé stopy, které na obloze nahoře nejsou vidět. Důvodem je to, že obraz nahoře je ve skutečnosti digitální složeninou posloupnosti expozic ze stejné kamery. V první řadě expozic byly snímky seskládány s mírným pootáčením tak, aby zůstaly na stejném místě.

Štítky: Mléčná dráha, Jupiter, Ontario


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »